sobota, 16 lutego 2013

Day 6 - Favourite Book Character

Historię Esther Greenwood poznałam jakieś 6 lat temu, kiedy po raz pierwszy przeczytałam powieść "Szklany klosz". Niewątpliwie, w historii tej jest wiele z historii samej autorki książki - Sylvii Plath. Do tego stopnia, że artystka wydała tę powieść pod pseudonimem, żeby nikt z jej najbliższego otoczenia nie poczuł się dotknięty gorzką prawdą, która doprowadziła Esther Greenwood/ Sylvię Plath do choroby psychicznej i próby samobójstwa. Jak dla mnie Esther i Sylvia to ta sama postać, dlatego bohaterka książkowa - Esther na mojej ilustracji inspirowana jest portretem Sylvii Plath.
Tematem szóstego dnia 30 Day Drawing Challenge jest ulubiona postać z książki i jest dodane, że nie może to być postać z filmu, więc przy okazji chciałam wspomnieć, że w planach jest film na podstawie "Szklanego klosza" z Julią Stiles w roli głównej. Bardzo jestem ciekawa tego filmu, mam nadzieję, że pojawi się już niedługo.
Esther Greenwood/ Sylvia Plath "The Bell Jar"

"Dla człowieka siedzącego pod szklanym kloszem, znieczulonego na wszystko, zatrzymanego w rozwoju jak embrion w spirytusie, całe życie jest jednym wielkim, złym snem."
"Skąd mogłam wiedzieć, czy kiedyś, w przyszłości, w Europie czy gdzie indziej – szklany klosz znowu na mnie nie spadnie, nie nakryje mnie, zniekształcając moje widzenie świata."

"Wherever I sat - on the deck of a ship or at a street café in Paris or Bangkok - I would be sitting under the same glass bell jar, stewing in my own sour air."

szklany klosz sylvia plath

2 komentarze:

  1. I got curious to know more about the book! What kind of book is it? romance, adventure, drama...?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. It's Sylvia Plath's "The Bell Jar". It's the novel wihere Plath writes about her own experiences with clinical depression... so it's rather drama... autobiography... I recommend this book to all.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...