czwartek, 15 listopada 2012

Odpowiedzialna

 
Postanowiłam wziąć moje życie (zawodowe) we własne ręce.  
Życie freelancera/wolnego strzelca/początkującego przedsiębiorcy nie jest łatwe, pomimo że artykuły poświęcone temu zagadnieniu wskazują wiele zalet prowadzenia własnej firmy: niezależność, możliwość realizowania się, elastyczny tryb pracy... A opisywane w tych artykułach kobiety, które rzuciły etat, żeby zarabiać np. sprzedając ręcznie robione kapelusze czy cukierki to pewnego rodzaju współczesne heroiny walczące z wypaleniem zawodowym, szklanym sufitem, niskimi zarobkami.

Praca na własny rachunek posiada niewątpliwie ten minus, że winy za wszelkie niepowodzenia nie możemy zrzucić na szefa czy na współpracowników... Ewentualnie pozostaje jakaś siła wyższa (np. wstanie lewą nogą) albo cecha naszego charakteru, którą możemy obwinić to, że się nie udało. Tylko zrzucanie winy za brak zleceń na własne lenistwo jest trochę irracjonalne. Bo to, co mówisz, planujesz i jak działasz zależy przecież tylko od Ciebie. Każda godzina jest ważna i tylko Ty decydujesz jak ją wykorzystać: czy będą to działania rozwijające firmę, rozwijające Ciebie, czy może będzie to oglądanie TV lub bezproduktywne przeglądanie Internetu.

Branie odpowiedzialności za siebie i swoje działanie nie jest proste... ale chyba można się tego nauczyć.

Za cytat towarzyszący ilustracji dziękuję Erice Jong - amerykańskiej pisarce nurtu feministycznego. 

Wszystkie kobiety, które by chciały wziąć swoje życie zawodowe we własne ręce zapraszam 29 listopada do Poznania na spotkanie Platformy Kobiet Aktywnych. Poruszany będzie temat zakładania i prowadzenia własnej firmy. Więcej informacji tutaj.

1 komentarz:

  1. Często słyszę jak różne osoby zazdroszczą mi że nie pracuję na etacie, uważają jednocześnie że moja praca to nie praca. Przede wszystkim nie biorą pod uwagę właśnie faktu że moja praca i jej wyniki finansowe zależą tylko i wyłącznie ode mnie samej i nie mam szefa na którego mogę zrzucić odpowiedzialność za "całe zło"...
    Miło przeczytać słowa które doskonale się rozumie :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...